Kadın Erkek Arasındaki fizyolojik Farklar ?

  • 17 Haziran 2015
  • 1.404 kez görüntülendi.
Kadın Erkek Arasındaki fizyolojik Farklar ?

Kadın ve erkeklerin duygusal olarak ve düşünce açısından birbirinin tam tersi olduklarını hepimiz biliriz. Aslında bu iki cinsiyet, yapısal bakımdan da birçok farklılığa sahiptir. Erkek ve kadın arasındaki fizyolojik farklılıklar şöyle:

Ergenlik döneminde herkesin başına gelen sivilceler, testosteron hormonu nedeniyle erkeklerde kadınlara göre daha çok görülür. Yine aynı şekilde testosteron nedeniyle, erkekler kadınlardan daha saldırgan ve güçlüdür.
Erkekler, vücutlarında kadınlardan daha fazla kana sahiptir. Kadınlar 3.6 litre kana sahipken, erkek vücudunda kan daha koyudur ve bu oran 4.5’tir. Aynı şekilde kadınların vücudunda %50 ve 60 civarı su bulunurken, erkeklerde %60 ve 70 civarındadır.
Menopoz dönemi yan etkileri olan terleme, üşüme, kilo alma gibi sorunların hiçbiri erkeklerin andropoz döneminde meydana gelmez.
İskelet bakımından da dışarıdan belli olduğu gibi erkek iskeletinin omuz kısmı geniş, kol-bacak kısımları uzun, eklem bölgeleri kadınlara göre büyüktür. Kadınların ise eklem bölgeleri esnek olup, kalça kısmındaki kemikler daha geniştir.
Erkekler, ışığa kadınlardan daha duyarlıyken, kadınların duyma ve koku alma özellikleri daha gelişmiştir.
“Erkekler ağlamaz” sözü tamamen doğru olmasa da; kadınların ağlama oranı erkeklerinkinin 5 katıdır.
Buna kadınlar adaletsizlik diyebilir ama; erkeklerin vücudunda kadınlardan daha az yağ vardır ve onların yağ yakımı, kadınlarınkinden daha fazladır. Yine aynı şekilde gün içinde kadınlardan daha fazla kalori almaları gerekir. Buna rağmen, yağ dokusu daha kalın olduğundan kadınlar soğukta daha şanslıdır.
Kadınların kalbi, erkeklerin kalbinden daha küçüktür lakin daha çok çarpar.
Kadınların beyninin iki kısmı birbiriyle daha çok iletişim kurabilirken, erkeklerin beyin ağırlığı kadınlara göre daha fazladır.
Dış görünüş olarak tam tersi olabilse de; erkeklerin vücut sistemi, kadınlardan daha çok yaşlanır. Yani 50 yaşına gelmiş bir kadının damarlarıyla 35 yaşına gelmiş bir erkeğin yapısı hemen hemen aynıdır diyebiliriz.
Erkeklerin kasları, kadınlarınkinden %50 civarı daha güçlüdür.
Buluğ çağı denilen dönem kadınlarda 9-14 yaş aralığında, erkeklerde ise 10-15 yaş civarında yaşanır.
Kadın ömrü ortalama 78 yılken, erkeklerde bu süre 72 yıldır.
Kadınlar, dakika içinde 20 civarı bir sayıyla soluk alırken, erkeklerde bu sayı 16’dır.
Erkekler, ömür boyu kadınlardan 40 gün civarında daha az süre hasta olurlar.

Kadınların saçları, erkeklerinkinden iki milim daha çok köke sahip olduğundan erkeklerin saçları daha çok dökülmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ