Kilo Aldıran İlginç Nedenler

  • 06 Kasım 2014
  • 1.085 kez görüntülendi.
Kilo Aldıran İlginç Nedenler

Yapılan araştırmalara göre, kilo almaya sadece abur cubur ve geç saatte yemek, düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşam neden olmuyor. Bunlar nedenler arasında elbette ama kilo aldıran ilginç nedenler de var. Örneğin aydınlık odada uyumak… Çoğu kişi, özellikle bayanlar karanlıkta uyumaktan korkar ve çekinir. Ancak yapılan araştırmalarda, etrafı görebilecek kadar aydınlık odada uyuyan bayanların bel çevrelerinin ve göbek kısımlarının daha kilolu olduğu ve tiroit hastalıklarına daha yatkın oldukları saptandı. Karanlık odada uyumak uyku kalitesi için de daha etkili. Mümkün olduğunca karanlık bir odada uyumak gerekmektedir.

Odanın karanlığı kadar uyku düzeni de çok önemli. Düzensiz uyku da kilo aldıran etkenler arasında. Çok geç yatmak, yatmadan bir şeyler içmek ve yemek ve elbette ertesi gün geç uyanmak, kilo almaya davetiye çıkartmakta.
Klima ve vantilatör gibi aletleri kullanmak, kilo aldıran nedenler arsında. İlginç mi? Kesinlikle! Peki, nedeni ne? Vücut soğuk ve sıcakta dengeyi korumak için kalori yakar ancak klima gibi yardımcı etkenlerle etraftaki sıcaklık sabitleneceğinden vücudun kalori yakması engellenir ve bu da kilo almaya neden olur.
Bayanların özel günleri yaklaşırken, iştahları artar ve sinirleri gerilir. Kendilerini sürekli mutfakta bir şeyler atıştırırken bulurlar. Özellikle bu dönemde canları çok tatlı çektiğinden ve vücut su tuttuğundan kilo artışı da yaşanmaktadır.
Depresyon, stres ve üzüntü kilo alma da etkili. Özellikle bazı depresyon ilaçları kilo almaya sebep oluyor. Ancak fazla mutlu ve rahat olmak da kilo almanıza sebep olmaktadır. Bunun nedeni tam belirlenmese de uzmanlar, endişesi, bir şeylere ya da bir yere yetişme telaşı olmayan insanların diğer insanlara göre tabir yerindeyse yediklerinin çok daha yaradığını ve kilo aldıklarını söylüyorlar.
Düzensiz yaşam kadar özel hayatın düzensizliği de kilo aldıran etkenler arasında. Evlendikten sonra kilo alınacağı düşünülse de aksine, çok eşli yaşayanların daha sık kilo sorunuyla karşılaştığı düşünülüyor. Sık eş ve sevgili değiştirenlerin, düzenli bir ilişkisi ya da evlilik hayatı olan kişilere oranla daha kolay kilo aldıkları ve kilo problemleri yaşadıkları görülmekte.

Bir diğer kilo aldıran ilginç neden ise; evde hayvan beslememektir. Kedi, köpek, kuş hatta akvaryum da balık besleyen insanların hem daha sağlıklı hem de daha fit oldukları yapılan araştırmalarda karşımıza çıkan sonuçlardan.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ