Neden Herkesle Arkadaş Olunmaz ?

  • 12 Kasım 2014
  • 2.024 kez görüntülendi.
Neden Herkesle Arkadaş Olunmaz ?

Neden Herkesle Arkadaş Olunmaz ? 

Size verilen aileye ek olarak sevdiklerinizden kendinize ikinci bir aile oluşturursunuz. Arkadaş edinir, onları aileniz kadar çok sever, bazen ailenizden daha çok şeyi onlarla paylaşırsınız. Bazen öyle yoğun bir bağ oluşur ki; öz kardeşinizden ayırt etmediğiniz o insan hayatınız boyunca yanınızda olur. Peki birilerini sevmek, arkadaş olmak bu kadar güzel bir duyguyken neden bu kadar basit değil? Neden her karşımıza çıkan insanla, her tanıştığımız kişiyle öyle arkadaş olamıyoruz? İşte arkadaş olunduğunda ortaya çıkan nedenler ve bağlar…

İlgi alanı açısından ortak beğenilere sahip olan kişiler, daha iyi arkadaş oluyorlar. Eğer biriyle ortak alanlarınız varsa; bu noktalardan ilerleyerek ve kendinizi ona yakın hissederek daha samimi olmanız mümkün.

Geçmişi birbirine benzeyen insanların arkadaş olma olasılığı, normalden daha yüksek. Daha da önemlisi; geçmişinde ortak ve benzer acıları olan, aynı kötü durumları yaşamış insanlar, birbirleriyle daha yakın olabiliyorlar. Bir nevi “acıları onları yakınlaştırıyor.” Eğer arkadaşlıkları bir tek bu noktaya dayanıyorsa; çok uzun sürmeyeceği de bir gerçektir diyebiliriz.

Ortak değerleri olan kişiler, diğerlerine göre daha iyi arkadaş olabiliyor. Genelde aile yapısı, inançlar, ortak değerler, ahlak kuralları gibi birçok konu aynıysa, arkadaşlık bağı oluşması mümkün oluyor.

Birbirine karşı eşit davranabilen insanların arkadaşlık bağı daha yoğun oluyor. Zaten diğer türlüsü gerçek bir arkadaşlık sayılmaz diyebiliriz. Eşit şekilde, eşit değerlerden oluşan bir ilişki daha düzgün bir arkadaşlık olarak meydana geliyor. Sürekli tek taraf üzerine yoğunlaşmış, birinin dertlerinin önemsendiği ya da birinin isteklerinin yerine geldiği bir ilişki daha çok alışveriş oluyor. Gerçek arkadaş demişken onun tanımını da kaba taslak yapabiliriz: Yukarıdaki özelliklerin üzerine ek olarak, sizin mutlu olmanızı önemseyen, yeri geldiğinde sizi kendinden üstün tutan, duymak istediklerinizi değil size daima gerçekleri söyleyen, arkadaşlık ilişkiniz için kendinizden ödün vermesini beklemeyen, sizin düşüncelerinize saygı duyan ve sizi destekleyen, hatalarınızda bile yanınızda olabilen, olumlu yönde sizi etkileyen ve hep yanınızda olan, hatalarınızı sizi kırmak için değil daha iyi bir hale gelmeniz için sizinle paylaşan biri gerçek arkadaşınızdır diyebiliriz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ